A legek városa – DUBAJ

Dubaj az én szememben az a város, ahol minden lehetséges. Ahol bármit kipróbálhatunk, megkóstolhatunk, valóra válthatunk. Akármire vágyik az ember, itt biztosan megtalálható – a sípályától kezdve a sivatagon át egészen a felhőkarcolók között való kötélcsúszásig, nem beszélve az éttermek szinte végtelen felhozataláról. És bár az utóbbi években egészen elérhetővé vált ez a város – köszönhetően a fapados járatok indításának; illetve, a szállások széles kínálatának minden árkategóriában-, mégis, ezt a mérhetetlen luxust és a végleten lehetőségek fővárosát meg kell fizetni, a határ pedig a csillagos ég.

Akárhová utazok, szeretek a dolgok mögé nézni. És bár Dubaj nem arról szól, hogy az ember a kultúra mélyére ássa magát, szerettük volna látni, mi lakozik a luxus mögött; a pihenés és az élvezetek mellett a lehető legtöbb helyet felfedezni.

De miért is hívják Dubajt a legek városának?

Azt hiszem, itt egy végtelen hosszú listát lehetne felsorolni, de többek között itt található a világ legmagasabb épülete,

a 828 méter magas Burj Khalifa.

A név annyit tesz: Khalifa torony, amit a korábbi Burj Dubai-ról átneveztek az Egyesült Arab Emírségek elnökének, Khalifa sejknek a tiszteletére. És egy kicsit viccesebb tény: az épületben lévő beton tömege körülbelül annyit nyom, mint 100,000 elefánt.

 

Lehetőség van felmenni a 124-125. vagy a 148. emeletre a Dubai Mall-on keresztül. Érdemes előre lefoglalni a jegyeket online, ezt itt tehetitek meg.

A Burj Khalifa előtt, a Dubai Mall-ból kilépve tárul elénk a Dubai Fountain, azaz a zenélő szökőkút, ahol fél óránként láthatunk egy néhány perces műsort.

A már említett Dubai Mall az egyik legnagyobb bevásárlóközpont a világon. Én alapvetően nem szeretem a plázákat, így mindig igyekszem elkerülni, hogy ezzel töltsem az utazásaim idejét, de ezt tényleg látni kell. Sőt, igazából nehéz lenne kihagyni, hiszen a metró kijárata a plázába vezet és csak azon keresztül juthatunk ki. Viszont ez tényleg több egy hagyományos bevásárlóközpontnál. Lépten-nyomon megáll az ember, mert belebotlik valami érdekességbe, legyen az egy óriási akvárium, vízesés, korcsolyapálya, vagy egy lézershow. Természetesen megtalálhatók az egyes luxus- és fast fashion márkák üzletei, emellett számtalan étterem, szuvenírboltok és olyan üzletek, ahol helyi különlegességeket vásárolhatunk. A plázán belül külön ki van alakítva egy rész, ami az arab piacok hangulatát idézi. Vigyázat, könnyű eltévedni! 🙂

 

Mindezek mellett a világ legszínvonalasabb szállodája is itt található, az egyetlen 7 csillagos hotel,

a Burj al-Arab.

A vitorla alakú épület Dubaj szimbólumává vált, saját mesterséges szigetre épült és helikopter leszállóval is rendelkezik. A szállodára gyönyörűen rá lehet látni Kite beach-ről, ami Dubaj egyik legjobb strandja. Leginkább a vízi sportot kedvelők körében népszerű ez a part, hiszen a széljárás miatt nagy hullámok jellemzik a partszakaszt.

 

De ha már a Burj al-Arabról van szó, nemcsak innen, hanem Madinat Jumeirahról is csodálatos a látvány és ez párosul egy nagyszerű élménnyel. A Madinat Jumeirah tulajdonképpen egy üdülőkomplexum, ami régi arab stílusban épült. Rengeteg jó étterem közül választhatunk itt, a mesterséges csatornákat pedig hagyományos abra hajóval járhatjuk be. A komplexumhoz tartozik még egy hagyományos bazár, azaz a Souk Madinat Jumeirah, ahol szuper szuveníreket vásárolhatunk.

 

A felhőkarcolók rengetegében ez a hely igazán autentikus élményt nyújtott, csak úgy, mint a sivatagi túra az Al Maha sivatagban, ami egy helyi társaság által szervezett fél napos program volt. A homokdűnéken való szafari után volt lehetőség a sivatag közepén megnézni a naplementét, ezt követően pedig egy beduin táborba mentünk, ami úgy nézett ki mint egy oázis a homokhegyek között. Itt vacsoráztunk, megnézhettünk egy táncos előadást, vízipipázhattunk, hennát készíttethettünk, sőt helyi népi viseletet is felpróbálhattunk. Azt hiszem ez a program volt az egyik legnagyobb élmény, csak ajánlani tudom! Mi ezt az ajánlatot foglaltuk le, de rengeteg másik lehetőség is van. 

 

De menjünk ennél is távolabb, hiszen az Egyesült Arab Emírségek Dubajon túl is tartogat érdekességeket. Abu Dhabi, az ország fővárosa is egyre látogatottabb és ugyancsak eszméletlen gyors ütemben fejlődik. Itt is bőven van programlehetőség, mint példádul a Ferrari World vagy a Louvre Abu Dhabi, mi azonban a Zájed sejk mecset miatt érkeztünk ide. Ez a világ nyolcadik legnagyobb mecsete, 2007-ben nyílt. Vakító fehérség, arany berakás és a világ legnagyobb csillárja – az ember úgy érezheti, egy mesébe csöppent. A belépés ingyenes, viszont csak a vallást tiszteletben tartva, megfelelő öltözetben lehetséges, ezért a bejáratnál a nők kapnak ruhát.

 

Abu Dhabiba gyakran taxival mennek a turisták Dubajból, pedig egy kis utánajárással sokkal olcsóbban, kényelmes buszokkal is eljuthatunk egyik városból a másikba körülbelül két óra alatt. Az E101-es busz Dubaj Ibn Battuta állomásáról 20 percenként közlekedik, ezzel közvetlenül eljuthatunk Abu Dhabi buszpályaudvarára.

Összességében nem sokat láttunk a városból, így csak az állomás és mecset közötti városrész alapján alakult ki bennünk egy kép Abu Dhabiról. Korábbi cikkek és blogok alapján azt gondoltuk, ez még inkább exkluzív, mint Dubaj, viszont amit láttunk, az sokkal lepukkantabb és koszosabb volt. Persze biztosan van Abu Dhabinak is olyan része, ami elképesztően modern és fényűző, de amit mi láttunk az valami teljesen más volt. Ennek ellenére megéri elmenni ide, már csak a mecset miatt is, illetve vannak más szuper programok.

De kanyarodjunk vissza Dubajba, hiszen van még egy városrész, ami kihagyhatatlan, ha itt járunk: a Dubai Marina. Itt érezhető leginkább az a fényűzés és luxus, amit Dubaj hallatán képzel az ember. Egymás mellett magasodnak a felhőkarcolók, számtalan yachtot láthatunk a kikötőben és jobbnál jobb éttermeket próbálhatunk ki – káprázatos a szemnek minden, amit itt látunk. Ezen a környéken található JBR beach, ami a legfelkapottabb a városban. Éppen ezért, valamint, mivel sok hotel van ezen a strandon, nagyon-nagyon zsúfolt az egész, mindenhol rengeteg ember van. Megéri azonban megnézni, mert valóban különleges élmény úgy strandolni, hogy mögöttünk felhőkarcolók magasodnak, és tényleg nagyon hangulatos, pörgős, jól ellátott ez a strand.

 

Dubajban ezenkívül számtalan beach club és privát strand van, ahol talán még kellemesebben lehet élvezni a pihenést, mi viszont ezeket nem próbáltuk ki; valamint nagyon sok programlehetőség és érdekes hely van még, egy hét nem is elég arra, hogy mindent felfedezzünk. Ha legközelebb Dubajban járnék, biztosan elmennék a Miracle Garden-be, megnézném a Dubai Frame-t, és az Atlantis Hotelt.

Ami a közlekedést illeti, a taxi egészen jó árban van, sokszor jobban megéri azzal közlekedni, mint tömegközlekedéssel. Viszont voltak olyan helyek, ahová metróval könnyen el tudtunk jutni, ilyenkor inkább azt választottuk, teljesen rendben volt. Ami meglepő volt ezzel kapcsolatban, az az, hogy külön kocsi volt, ahová csak nők szállhattak be, és voltak egyéb fura tilalmak is, például nem megengedett a metrón rágózni.

Érdekes volt megfigyelni azt is, hogy mennyire sok külföldi vendégmunkás él Dubajban – hihetetlen sok pakisztánival és indiaival találkoztunk, de igazából az egész városról elmondható, hogy bár érezhetők az arab hagyományok, mégis nagyon multikulturális. Szintén érdekes volt látni, hogy vélekedik egy ott dolgozó Dubajról és Magyarországról: egy taxiba beülve mindig elkezdődött a már megszokott csevej – “Honnan jöttetek? Áhh Magyarország?  Az Európa, igaz? Olyan szép ott a természet, mi tetszik nektek Dubajban? Itt minden olyan mesterséges.” Eközben természetesen minden alkalommal kihagyhatatlan volt a soha nem hallott fergeteges poén: “Are you hungry?”. De visszakanyarodva, milyen érdekes, hogy amit mi futurisztikus, ember alkotta csodának látunk, azt ők csak egy barátságtalan, mesterséges helynek. Ilyenkor az ember kicsit elgondolkodik és jobban értékeli azt, ahol él, hiszen ami a mi szemünknek teljesen megszokott, az másoknak különleges, sőt lehet, hogy csak egy álom.

Ezek azok a pillanatok, amikért érdemes utazni. Amikor valami elgondolkodtat, szélesíti a perspektívát, vagy csak ha egy kicsit is, de jobban megismerjük általa a világot.

 

+ tippek

Utazás – BUD – DWC Wizzair-rel, heti kétszer/háromszor közlekedik, ki lehet fogni 60 ezer forint körül a retúr jegyet, az már jónak számít, de néha van, hogy ennél is lejjebb megy.

Szállás – szinte mindig a booking.com-on foglalok, hiszen ott árgarancia van. Ha a képre kattintva foglalsz, most 10%-ot visszakaphatsz:

Mikor érdemes utazni?
Nyáron extrém, elviselhetetlen forróság uralkodik Dubajban, valamint a homokviharok is jellemzők, így ott ez az off szezon. Októbertől áprilisig érdemes utazni, decemberben, januárban és februárban viszont inkább tavaszias, kellemesen meleg az idő.

One thought

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s