Idén nyáron a Földközi-tenger egyik legszebb szigetén töltöttünk egy pár napos kiruccanást. Szardíniát gyakran az európai Karib-térségként emlegetik, hiszen a már-már fehér homokos tengerpartok igen ritkának számítanak a közelben. Korábban, rövid időre volt szerencsém többször is megfordulni Szardínián és már akkor lenyűgözött a táj és a tengerpartok szépsége Olbia és Cagliari környékén, most azonban Alghero városát látogattuk meg, így erről fogok részletesebben írni.
Látnivalók Algheroban és környékén
Alghero a sziget északnyugati részén fekszik és sokan az egyik legszebb városnak tartják Szardínián. Legelragadóbb része az óváros, amin a mai napig érezhető a katalán hatás, hiszen az utcanevek olaszul és katalánul is ki vannak írva, de ennek megfelelően a város zászlajában is a piros és sárga színek jelennek meg, valamint sokan beszélik is a nyelvet, noha katalánokkal közös múltjuknak már több száz éve.
A városfalat még a 11. században építették a genovaiak, érdemes itt tenni egy sétát és megnézni a bástyákat, ahonnan ráadásul a kilátás is csodás az öbölre és a kikötőre.








Maga az óváros is nagyon hangulatos, napközben és esténként is. Sok-sok olasz éttermet találunk itt, ahol ne hagyjuk ki a tésztákat és a tenger gyümölcseit, valamint sok kávézó, fagyizó, üzlet található még itt.








Sok helyen fogunk találkozni az elképesztő mennyiségű, vörös korallékszert áruló üzletekkel. Ezeket a korallokat Alghero partjainál halásszák és a városban dolgozzák fel.
Az óváros leghíresebb temploma a Szűz Mária Katedrális, amit a 16. században kezdtek el építeni. Főbejárata a 19. században épült neoklasszikus stílusban és pár éve lett felújítva, így igen érdekes a kontraszt a katalán gótikus harangtorony mellett.
Az óváros mellett találjuk a kikötőt és a parti sétányt, ahol mi szintén gyakran megfordultunk. Esténként itt is sokan vannak és tipikus üdülőváros benyomását kelti ilyenkor Alghero – kitelepülnek a limonádét áruló kis bódék, a perui pánsíposok, az utcai táncos produkciók, bevándorló árusok. Így ha esténként nem is ez volt a kedvenc helyünk, napközben már barátságosabb volt és jól esett a nagy melegben beülni a kis bárok egyikébe meginni egy koktélt. Egyébként ez a sétány már csak azért is fontos, mert itt tudunk foglalni különböző kirándulásokat – van lehetőség egész napos vagy pár órás hajós túrák foglalására, amik elvisznek szép strandokra, sznorkelezni vagy felfedezni a közelben lévő látványosságokat.






Az egyik ilyen hajós túra, amire mi befizettünk, az a Neptun-barlang meglátogatása volt (cseppkőbarlang, ami Capo Caccia-nál található). Itt megjegyezném, hogy a kirándulós cégek csak a barlanghoz való eljutást állják a hajóikkal, viszont a belépőt ott kell majd a helyszínen megvennünk külön – ez minket meglepetésként ért. Aki nem hajóval szeretné meglátogatni a helyet, annak van más lehetősége is – busszal el lehet jutni Capo Caccia-hoz, onnan pedig hosszú lépcsősor vezet le a barlanghoz.
📍 Neptun-barlang, Capo Caccia








Egy másik program, amit jó szívvel ajánlok mindenkinek, az egy naplementés vitorlázás a tengeren. Andrea, a kirándulás szervezője egy kis étel-ital és zene kíséretében hajózott ki velünk, volt lehetőség fürdeni is és csodás volt a tenger hullámain nézni a naplementét. A vitorlázást itt tudjátok lefoglalni.






Városon kívül is részt vettünk egy szuper programon: borkóstolóra mentünk a Leda’ d’Ittiri borbirtokra. A kóstoló előtt szétnézhettünk a birtokon, a szőlőföldeken és mivel olívaolaj készítésével is foglalkoznak, megnéztük az olajfa ültetvényeket is. Egy fehérbort, egy rozét és három vörösbort kóstoltunk, köztük a Szardínián híres Cannonau-t. Mindegyik borhoz párosítottak sajtot vagy szalámit, emellett sok érdekességet hallhattunk a borokról és a birtok működéséről. A végén megkóstolhattuk az igen intenzív ízű olívaolajukat is, valamint volt lehetőség vásárlásra. Mi nagyon jól éreztük itt magunkat, így ezt a programot is szívesen ajánlom, itt találjátok a weboldalt és egy emailt írva vagy az űrlapot kitöltve tudtok foglalni náluk. Az odajutás kicsit nehézkes, tömegközlekedésre ne igazán számítsunk, valamint a borozás miatt az autó/robogó sem játszik, így mi taxival mentünk oda (közel van egyébként Algherohoz, kb. 15 perc). A birtokon egyébként szállásokat is találunk, így aki nem ragaszkodik ahhoz, hogy a városban maradjon, annak jó választás lehet.
📍Leda’ d’Ittiri










Szardínián járva természetesen nem hagyhatjuk ki a tengerpartozást sem. Aki Alghero környékén szeretne maradni, az elmehet a városi strandra (Spiaggia del Lido di Alghero, Spiaggi San Giovanni), ami a parti sétány mellett van, vagy választhatja a Spiaggia di Maria Pia-t, ami Alghero-tól északra van és egy gyönyörű, erdős területen át tudjuk megközelíteni – viszont nincs túl messze ahhoz, hogy gyalog ne tudnánk oda eljutni. Mindkét helyen nagyon sokan voltak főszezonban, de teljesen más hangulata van a két strandnak. Itt azonban megemlíteném, hogy az igazán szép tengerpartokért érdekes kicsit messzebb menni a várostól és felfedezni a sziget rejtett öbleit. Az egyik part, amit sokan a legszebbnek tartanak a szigeten és nincs is messze Alghero-tól, az a Spiaggia La Pelosa. Viszont június és szeptember között csak úgy juthatunk el ide, ha előre foglalunk helyet a weboldalukon. Sajnos amikor mi próbálkoztunk, már hosszú időre előre le volt foglalva minden szabad hely, így mi erről lecsúsztunk. Ezért mindenképp időben próbáljatok meg foglalni, ha ezen a környéken tervezitek az utazásotokat.
📍Spiaggia di Maria Pia (1-5) és Spiaggia del Lido di Alghero (6-8)
Ha szeretnénk felülről is látni a várost, felkereshetjük a Torre di Porta Terra-t, ami az egyik bástya és korábban a város bejárata volt. Lent információs pultot találunk brosúrákkal, térképekkel, valamint ismertetőkkel Alghero történelméről, fent pedig megcsodálhatjuk a panorámát (10-13, valamint 17-20:30 között van nyitva).
Viszont vannak olyan bárok és éttermek, ahonnan szintén mesés a kilátás, ezek közül mi is kipróbáltunk néhányat. A Nautilus éttermet azoknak ajánlom, akik szeretik a tenger gyümölcseit – szuper ételeket kóstolhatunk itt, mesés környezetben, viszont az árak kicsit borsosak. Az étterem az óváros bejáratánál található a kikötő mellett.
📍 Nautilus Restaurant






Szintén gyönyörű hely a Blau Skybar, ami a Catalunya Hotel tetőteraszán van, közel az óvároshoz. Ezt késő délután és este tudjuk meglátogatni, ugyanis 5 órakor nyit. Mindenképp foglaljunk előre asztalt, mert teltház szokott lenni.
📍 Blau Skybar
Néhány tudnivaló
Korábban is hallottam, hogy Szardínia drágább, mint általában a Földközi-tenger többi szigete és a most szerzett tapasztalataim is ezt mutatták. A szállásárak jóval drágábbak a megszokottnál (nem csak főszezonban), így ez nagyon megdobja az utazás költségét. Az autóbérlést is sokkal drágábbnak találtuk, mint máshol, márpedig ha szeretnénk bejárni a szigetet, akkor kénytelenek leszünk autóval közlekedni. Tömegközlekedéssel nehézkes lenne, egyrészt nem is lenne minden megközelíthető, másrészt nagyon hosszú lenne az utazással töltött idő. A vendéglátásban az árakat nem találtam magasabbnak a megszokott európai színvonalnál.
Bár tetszett Alghero és a környéke, szerintem Szardínia szépsége tényleg azokban a rejtett öblökben, tengerpartokban, kisvárosokban és városoktól távolabb eső természeti csodákban rejlik, amiket csak akkor tudunk felfedezni, ha több napra érkezünk és tudunk autóval közlekedni. Így én mindenképp azt ajánlom, hogy legalább egy hétre foglaljunk és akkor válasszuk a szigetet, ha belefér a keretbe az autókölcsönzés. Ahhoz, hogy eltöltsünk néhány napot egy mediterrán üdülővárosban, nem feltétlen kell Szardíniáig menni.
Szerintem Alghero környékére elég lehet 2-3 napot szánni, és utána tovább indulni Stintino felé, majd az északi parton folytatni az utat. Az északkeleti részhez érve érdemes lehet meglátogatni a La Maddalena szigetcsoportot, majd onnan a Smaragd part felé venni az irányt és ott is eltölteni néhány napot. Nekünk ez lett volna az eredeti terv, de végül úgy alakult, hogy csak pár napra tudunk elutazni, ehhez pedig minimum egy hétre kell terveznünk.

Ami az utazás időszakát illeti, mint a legtöbb európai desztinációnál, itt is július-augusztus a legmelegebb és ilyenkor találkozunk a legtöbb turistával, így érdemes késő tavaszt, nyár elejét vagy ősz elejét választani az utazáshoz.