A Maldív-szigetek kétségtelenül a világ legszebb helyeinek egyikeként van számon tartva. Az Indiai-óceánban fekvő szigetcsoport rendkívüli népszerűségnek örvend, elsősorban a tehetősek körében, hiszen a luxus resort szigetetek álomszerű tengerpartjaikkal nem mindennapi élményt nyújtanak, nem mindennapi áron. Azonban, mint a többi posztomban is, itt is szeretném megmutatni, hogyan lehet bárki számára elérhető úticél ez az ország. Ebben a posztban néhány fontos tudnivalót és érdekességet szeretnék megosztani az országról. Ha az általunk meglátogatott resort szigetről szeretnél inkább olvasni, akkor ide kattintva megteheted, itt ugyanis a Sun Island resortról írtam beszámolót. A kevésbé idilli maldív valóságól pedig itt olvashatsz, ahol a fővárost, Malét mutattam be.

I. Az országról
A Maldív-szigetek Indiától dél-nyugatra található, 800 km hosszan elnyúló szigetcsoport. Területének 80%-a tengerszint feletti 1 méteres magasságon mozog, ezáltal a világ legalacsonyabban fekvő országának számít. (És ha már a legekről beszélünk: a világ legalacsonyabb legmagasabb pontja is a Maldív-szigeteken található a maga tengerszint feletti 2,3 méterével). Ezért, és a növekvő tengerszint miatt pedig veszélynek van kitéve az ország.
Közel 1200 szigetből áll, amit kimondani is elképesztő. Azonban ezeknek a területe összesen csak 298 km². Összehasonlításképp ez kb. akkora, mint Málta, ami már önmagában is nagyon kicsi, (kisebb mint Budapest), nemhogy 1200 felé osztva. Ezek közül csupán kb. 200 lakott sziget van, valamint közel 90 kizárólag turisták részére fenntartott, úgynevezett resort sziget. Az országot 26 atoll alkotja – az atollok tengeri vulkánok köré, korallzátonyokból felépülő gyűrű alakú szigetcsoportok.

Trópusi éghajlatú az ország, májustól októberig meleg, de csapadékosabb, novembertől áprilisig pedig szárazabb időszak jellemző. Hivatalos nyelvük a divehi (maláj, arab, hindi keverék), vallásuk pedig az iszlám. A Maldív-szigetek fővárosa Malé, itt lakik az ország 440ezer fős lakosságának kb. fele, viszont rendkívül kicsi a területe, ezáltal nagyon nagy a napsűrűség.
II. Hogyan válasszuk ki a számunkra megfelelő szigetet?
Nem elég a célországot kiválasztani, azt is el kell döntenünk, hogy pontosan melyik szigetre fogunk utazni, hiszen itt nem tudunk csak úgy átugrani az ország egy másik pontjába, ha éppen azt szeretnénk – ezért jól meg kell választani, hogy a fővárostól milyen messze szeretnénk lenni, hogyan tudunk oda eljutni, időjárás szempontjából sem mindegy, hogy az északi vagy déli részt választjuk, és számos más szempont van még, amit figyelembe kell vennünk. De általában az első és legfontosabb kérdés az az, hogy lakott vagy resort szigetet válasszunk? Nézzük, hogy mi a pro-kontra. Hozzáteszem, mi egyelőre csak resort szigeten jártunk (kivéve a pár órás kitérőnket Maléban), úgyhogy a tapasztalataimat nem tudom összehasonlítani, de sokat olvastam a témában választás előtt.

Lakott sziget vs. resort sziget
- Az egyik legfontosabb érv, ami a lakott szigetek mellett szól, az az ár. Lényegesen olcsóbban szállhattunk itt meg, hiszen itt nem csak luxushotelek, de apartmanok, panziók is vannak. Ez azért jó hír, mert ezáltal azok is megengedhetik maguknak az ország felfedezését, akiknek nem férne bele a keretbe egy drága luxus resort. Bookingon nézelődve már 100-200ezer forintért is találtam szállásokat egy hétre, két főnek reggelivel és vacsorával. És ami szuper, hogy egy ilyen helyen sem kell lemondanunk a képeslapokról ismert tengerpartokról, hiszen a Maldív-szigeteken szinte mindenhol azokat a szép fehér homokos, azúrkék tengerpartokat találjuk, mint amiket már jól ismerünk a képekről.
- Bár a természeti adottság minden szigeten mesés, sok helyen azt olvastam, hogy a lakott szigeteken mégsem annyira tiszták a partok, mint a resort szigeteken. Saját tapasztalatom erről nincsen, de abszolút elképzelhetőnek tartom, hiszen nem egyszer láttam már máshol, hogy azok a tengerpartok, amik lakott területekhez közel vannak általában nem olyan rendezettek.
- Sokan azért választanak lakott szigetet, hogy a helyi kultúrát is megismerhessék. Bár nekem ez mindig elsődleges szempont az utazásaimkor, a Maldív-szigetek mégis speciális eset: annyira picik ezek a szigetek, hogy nem sok kultúrával találkozik itt sem az ember. Helyiekkel beszélgetni a resort szigeteken is tudunk, lakott szigeteket látni pedig van lehetőség fakultatív program keretein belül. Így kizárólag emiatt én nem választanék lakott szigetet.
- Az egyik hátránya a lakott szigeteknek, hogy a vallási szokások miatt csak meghatározott szakaszokon lehet strandolni. Emellett nincsenek sertésből készült ételek, nem fogyaszthatunk és nem is vásárolhatunk alkoholt, sok helyen pedig vállakat eltakaró ruhát kell hordani a nőknek. Ezek a szabályok a resort szigeteken nem érvényesülnek.
- Amiért különlegesek a resort szigetek, az az általam már többször említett privát sziget élmény. Ez abszolút egyedülálló, nem igazán van lehetőség hasonlóra máshol a világban. Tulajdonképpen olyan, mintha lenne egy saját partszakaszod. Emellett végtelen szabadság érzést nyújt, hogy fürdőruhában, mezítláb, anélkül hogy bármit magaddal vinnél csak felülsz a biciklidre és jössz-mész a szigeten ahová csak kedved tartja,útközben megállsz, mert megtetszik egy part, csobbansz egyet majd mész tovább. Mindezt úgy, hogy sehol nincs tömeg.
- Helyi ételeket megkóstolni resort szigeten is van lehetőség, akinek ez fontos szempont. Az étkezések gyorsabbak, kényelmesebbek, és a sziget minden pontja szép, igényes, gondozott.
- Ami pedig a resort szigetek ellen szól, az az ár – bár itt is lehet találni jó ajánlatokat, Sun Island például nagyon jó ár-érték arányban.
- Néhány népszerű, sokak által látogatott lakott sziget: Maafushi, Fulhadhoo, Ukulhas, Thoddoo.


III. Időjárás – mikor érdemes utazni?
Maldív-szigeteken a főszezon november-decembertől áprilisig tart, illetve már csak azért is kedvelt ez az időszak, mert az európai télből a nyárba lehet menekülni ilyenkor. Ez az időszak a legszárazabb és legmelegebb. Májustól októberig monszun időszak van, amikor szintén nagyon meleg az idő, de nagyobb esély van az esőre. Természetesen az árak is ezeknek megfelelően alakulnak.
A valóság azonban az, hogy teljesen kiszámíthatatlan az idő. Júniusban is kifoghatunk egy hét napsütést és decemberben is kifoghatunk sok esős napot. A helyiek elmondása szerint egyedül június és július az, amikor valóban több a csapadék, a többi hónap teljesen jó.




Mi október közepén/végén utaztunk, ami nekünk azért volt tökéletes időzítés,mert közel volt a száraz évszakhoz, de az árak ilyenkor még sokkal kedvezőbbek. Volt egy napunk, amikor egész nap esett, illetve 1-2 nap fátyolfelhős volt az ég és voltak futó záporok, ez viszont egyáltalán nem volt zavaró, mert ugyanolyan meleg volt az idő.
IV. Beutazás
Az aktuális (2021.11.19.) szabályoknak megfelelően resort szigetekre PCR teszt szükséges a belépéshez (mindenképp legyen rajta az eredményen az útlevélszámunk), illetve 48 órán belül szükséges kitöltenünk az IMUGA formot és ezt az adatvédelmi nyilatkozatot, ha Qatarral utazunk.

+ tipp: sajnos mi a covid miatt ezt nem tudtuk megvalósítani, de az eredeti tervünk az lett volna, hogy a Maldív-szigeteki utunkat összekötjük Srí Lankával. A szigetország fővárosa, Colombo csupán 1,5 órás repülőútra van Malétól, úgyhogy szerintem megéri átmenni oda is, ezzel a pihenős nyaralást kiegészíthetjük egy rendkívül színes és érdekes ország felfedezésével, kicsit mozgalmasabbá, aktívabbá téve az utazásunkat. Mi végül Dohával kombináltuk az utat, hiszen ott szálltunk át és az utazásunk előtt nem sokkal kinyitott az ország – erről is hamarosan írok, most azonban ne felejtsétek el elolvasni a Maldív-szigeteki sorozat többi részét: Sun Island resort szigetekről itt, Maléről pedig itt találjátok a bejegyzést.
2 thoughts